Středa 8. dubna 2020, svátek má Ema
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 8. dubna 2020 Ema

Nové blogy

19. 02. 2015 13:13:51
Pár slov ke změnám na blogu, postupně budeme doplňovat.

Blogy na iDNES.cz byly v provozu téměř osm let. Za tu dobu systém postupně zastarával. Od začátku jsme je měli na klíč od našich partnerů ze SME. Přišlo nám zbytečné z různých důvodů psát vlastní systém. Po pěti letech už systém dosluhoval a SME začalo připravovat nové blogy.

Vývoj se dlouho protahoval, až nakonec po dvou letech zpoždění kolegové nový systém v květnu 2014 nasadili. Trvalo ještě nějakou dobu, než se podařilo vyladit hlavní chyby. Důvod byl jednoduchý – systém byl zcela nový a řada funkcí se nezachovala, případně byla zcela nová.

Následně se začalo pracovat na nových blozích pro iDNES.cz. Komplikovalo to několik věcí. Jednak se slovenský vývoj soustředil nejprve na vlastní redakční systém, následně došlo k rozkolu v redakci kvůli tomu, že PetitPress, vydavatele SME, koupila Penta. Reálně se na českých blozích začalo pracovat na podzim, ale práce byly pozvolné. Největší tempo nabral vývoj začátkem letošního roku.

Přibližně před měsícem jsme měli funkční betaverzi blogu, ve které fungovalo téměř vše a ladily se drobnosti. Testovali jsme propojení účtů, tedy aby se šlo jedním mailem přihlašovat do diskusí i do blogu, exporty článků na iDNES.cz.

Přestože to vypadalo, že vše je v pořádku, nakonec se pokazila spousta věcí, které původně fungovaly. A to jak v administrační části, kterou vidí jenom blogeři, tak i v prezentační části, kterou vidí všichni. Samozřejmě ne vše bylo neplánované, řadu změn jsme plánovali, proto udělám stručné shrnutí.

Zmizely staré perexové fotky. Původně jsme je plánovali převést, ale při ověření jsme zjistili, že většina má nedostatečnou kvalitu, proto jsme se je rozhodli nepřenášet. Navíc je titulní stranu blogu za půl dne plná nových článků, takže články se starými fotkami by stejně rychle zmizely.

Autorské fotky jsou na šířku. Dřívější volnost profilových fotografií různých rozměrů se nám příliš nelíbila, chtěli jsme je nějak sjednotit. Slovenští kolegové používají fotky čtvercové. My však kvůli kompatibilitě s vlastními články potřebujeme fotky obdélníkové, proto jsme k nim sáhli i na blogu. Proto profilové fotky některých blogerů nyní nevypadají dobře. Oprava je snadná, ale žel musí to udělat oni sami - je třeba fotku nahrát znovu. Sami si pak udělají optimální výřez.

Chybějící diskuse. "Rozsypaná čeština." Jedna z věcí, která fungovala dobře při testech a přestala zcela fungovat takzvaně na ostrém. Bohužel řešení zabralo víc času, než jsme čekali, protože šlo o souhru různých faktorů na straně SME i na naší. Momentálně máme nasazené dočasné řešení, zítra přejdeme na konečnou fázi s opravenou češtinou.

Přihlašování. Jedna z nejkomplikovanějších věcí v přechodu, protože jde o spolupráci dvou systémů. Momentálně je přihlašování na straně iDNES.cz a blogový systém se pouze ptá na přihlášené uživatele. Bohužel v mnoha případech nebylo jednoznačné přiřazení diskutéra a blogera, proto se často založily nové účty a přihlášení některým lidem nefunguje. Toto řešíme individuálně.

FAQ

 1. Proč nefungují diskuse
  Diskuse se již povedlo zprovoznit. Někdy ještě může chvíli trvat, než se u článku diskuse objeví, ale už jsme na konci tunelu.
 2. Proč jsou povinné perexové fotky
  Chceme pestřejší výjezd článků. Internet je vizuální médium a protože perexové fotka vkládalo málo blogerů, byla homepage příliš sterilní. Perexové fotky autorů mají jednu výhodu - jejich čtenáři si je dřív a líp zapamatují a jejich nových článků si oko lépe všimne.
 3. Proč často nefunguje přihlašování
  Pracujeme na tom, prosíme, všechny problémy hlašte na admin.blog@idnes.cz. Celé to vzniklo propojením dvou systémů a tím, že jsme chtěli mít jistotu, aby se někdo nepřihlásil do cizího blogu.
 4. Proč nejsou podtržené odkazy na jiné články
  Už jsou, opravili jsme.
 5. Proč někomu nejdou uploadovat a zobrazovat fotky v článcích
  Může být problém v konkrétní fotce nebo v lokálním nastavení. Zkuste použít jiný prohlížeč. Ze zkušeností některých blogerů víme, že prohlížeč v tom může hrát negativní roli. Cílem ale je, aby blogy fungovaly ve všech nejužívanějších prohlížečích.
 6. Proč nejsou všechny popisky v češtině
  Bohužel stále nacházíme části, o kterých jsme my ani slovenská strana nevěděli, postupně doděláme.
 7. Proč statistiky kulhají
  Statistiky jsou zatím stejné jako na slovenském blogu. Nedostatky budeme řešit.
 8. Proč není vidět sekce VIP a proč někteří blogeři z ní zmizeli
  VIP blogery uvidíte, když kliknete na tlačítko Blogeři na modré navigační liště. Jakmile to půjde, VIP sekci vrátíme do B sloupce hlavní strany blogů, bude ale vypadat a fungovat trochu jinak, než dosud. Současný výběr je pro běžného čtenáře příliš dlouhý.
 9. Proč migrace zničila řadu složitě naformátovaných článků
  Tohle se některých z vás dotklo obzvlášť bolestně. Budeme se to snažit individuálně vyřešit. Vnitřní naformátování zůstalo stejné, změnila se pravidla "obalů", které ovlivnily formátování některých komplikovanějších blogů.
 10. Kam zmizelo Zaujalo vás (žebříček karma2)
  Slovenská strana v ní nepokračuje, pro nás je třeba ji doprogramovat. Nebylo možné to stihnout do spuštění.
 11. Proč v žebříčku nelze hledat podle karmy a proč nelze hledat články z posledních 24hodin
  Takto to funguje na Slovensku. Řazení článků podle karmy určitě můžeme doplnit.
 12. Proč je vzhled "čtenářsky odpuzující"
  Některé prvky nevyšly jak měly, na vzhledu ještě budeme pracovat. Na druhou stranu je celkem jisté, že i poté se vzhled nebude zamlouvat každému. To je zkrátka velmi individuální.
 13. Proč je vstup do diskuse až pod přehledem dalších článků
  Pro většinu čtenářů je zajímavější další čtení než diskuse. Zamyslíme se ale nad úpravou.
 14. Proč není u perexu článku informace o tom, jestli u článku je/není diskuse?
  Plánovali jsme desítky úprav, v časovém presu jsme ale museli řadu z nich odložit až na další kolo úprav. Tohle je jedna z nich.
 15. Proč jsou údaje o článku a autorovi malým, špatně čitelným písmem
  Podle nás jsou údaje uvedené podle důležitosti.
Autor: Pavel Kočička | čtvrtek 19.2.2015 13:13 | karma článku: 16.33 | přečteno: 5426x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jiří Strachota

Úřední poezie: oxymóron formuláře s pokyny

Wikipedie: "Oxymóron se záměrně používá v poezii jako básnický prostředek, ...". Těžko najít dramatičtější oxymóron než POKYNY K VYPLNĚNÍ FORMULÁŘE. Viz např. dnešní Události ČT v 19:43 - kurcarbajt.

7.4.2020 v 23:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Dialogy s bakteriemi a viry

Lidé mají různé metody, jak se chrání před nákazou. Někteří posilují svou imunitu, jiní spoléhají na medikamenty a s jejich pomocí mikroorganismy ničí. Já volím mírnější metody a snažím se s bakteriemi a viry domluvit po dobrém.

7.4.2020 v 20:53 | Karma článku: 7.36 | Přečteno: 143 | Diskuse

Pavel Pelán

Mystika - Technický egregor

Co jest dole, jest jako to, co jest nahoře a to, co jest nahoře, jest jako to, co jest dole, aby dokonány byly divy jediné věci.

7.4.2020 v 20:35 | Karma článku: 3.24 | Přečteno: 91 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Kolektivní imunita, Aneb nejsme zkušební králíci

Tu nemůžeme mít, ani dostat, ani si ji vybudovat, protože to prostě nejde. Kolektivní imunitu v této zemi má jenom vláda a to dokonce bez očkování. Několik týdnů nás straší, a najednou nás chtějí promořit bez pardonu a informací.

7.4.2020 v 18:20 | Karma článku: 17.44 | Přečteno: 474 | Diskuse

Jiří Vondráček

Opozice vyrazila do boje proti koronaviru. Nebo za volebními preferencemi?

Premiér udělal vstřícné gesto a nabídl tři místa opozici v Ústředním krizovém štábu. TOP09 do něj nominovala svého odborníka. Zubaře.

7.4.2020 v 17:52 | Karma článku: 30.89 | Přečteno: 650 | Diskuse
Počet článků 10 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2034

Jsem projektový manažer iDNES.cz, tedy dělám tu převážně neviditelnou práci drobných změn webových stránek. Dříve jsem pracoval jako grafik a novinář. Prošel jsem velkými i malými vydavatelstvími, lámal jsem noviny a pomáhal navrhovat oděvy.

Najdete na iDNES.cz